Powrót do strony głównej   Powrót do "modele użytkowe"

 

SAMOCHÓD NAPRAWDĘ MIEJSKI
( przystosowany do szczególnych warunków ruchu miejskiego )

ZAŁOŻENIA WSTĘPNE

Warunki jazdy miejskiej wymagają szczególnego przystosowania samochodu, jeżeli ma on zasługiwać na nazwę miejskiego (w odróżnieniu od aut, które niedouczeni dziennikarze nazywają miejskimi tylko dlatego, że są mniejsze ). Te warunki dotyczą następujących cech:

-wygoda wsiadania,a to wymusza dużą wysokość nadwozia

-jak najmniejsza długość celem ułatwienia poruszania w gęstym ruchu miejskim (a także dostosowanie do przyszłych administracyjnych środków wymuszających skrócenie, które Władza Oświecona powinna nakładać na pojazdy jeżdżące po miastach )

-ekonomiczność napędu w rzeczywistych warunkach ruchu miejskiego tzn przy prędkościach poniżej 50 km/h i mocach kilku kW

-lekkość ,wynikła zarówno z wymogu ekononomiczności, jak również z wymogu, by pojazd sam nie stwarzał nadmiernego zagrożenia dla innych pojazdów i pieszych w razie ewentualnych wypadków . ( w ruchu miejskim jedyniesłusznym sposobem zapewnienia ogólnego - dla wszystkich bezpieczeństwa jest obniżenie ryzyka wypadków i ich ewentualnych skutków - a NIE wzmacnianie pojazdów poprzez zwiekszanie ich masy i wymiarów. Wymaga to regulacji, upłynniania i spowalniania ruchu oraz oczywiście odchudzenia wszystkich pojazdów, które będą się po miastach poruszać )

By pojazd miał szansę sukcesu rynkowego musi być też względnie tani, co można uzyskać opisanymi uprzednio sposobami czyli prostą metodą wykonania (bez tłoczenia blach), oraz wykorzystaniu części popularnych modeli i związanej z tym formie sprzedaży jako zestaw do samodzielnego montażu (kit-car).

Takie też cechy mogę uzyskać w różnych wersjach auta miejskiego, które tu przedstawiam. Oprócz długości różnia się szczegółami mającymi wpływ na prostotę, a więc i koszt produkcji . Przody starszych wersji dostosowane są do wykorzystania reflektorów istniejących modeli : fiata 126 tzw "malucha", oraz Cinquecento. Wersje najbardziej "płaskie" byłyby najtańsze w produkcji, a jednocześnie zupełnie wystarczające do zastosowania tam gdzie nie jest wymagany opływowy kształt, czyli w wielkich aglomeracjach, gdzie ruch jest bardzo powolny, a na pewno będzie jeszcze wolniejszy ( i dobrze !! ).

WERSJE WIELKOŚCIOWE

Oprócz wersji długiej (która powinna zastępować w miastach to co obecnie tam jeździ, wtedy gdy naprawdę trzeba przwozić więcej niż 3 osoby ) oraz krótkiej-smartopodobnej (która powinna obsługiwać większość zastosowań -również, a może zwłaszcza jako taksówki, pojazdy autonomiczne i w systemie car-sharingu ) miałoby sens wprowadzenie wersji średniej tzn z tylnym przedziałem osobowo-bagażowym, w którym pasażer mógłby podróżować w pozycji "poprzecznej". Niestety szkodnicy uchwalili przepis, że możliwe jest to tylko w "motorowerach", co oznacza że na razie wersja o średniej długości i poprzecznie umieszczonym tylnym siedzeniem musiałaby być 3-kołowa , gdyż szkodnicy-sabotażyści uchwalili również przepis , że dwu lub trój-kołowość jest warunkiem by pojazd mógł być "motorowerem".

REJESTRACJA JAKO MOTOROWER - JAZDA BEZ PRAWA JAZDY (lub z prawem kat. AM )

Chyba nie trzeba wyjaśniać jak wielki byłby rynek zbytu na takie pojazdy. Są już dostępne modele kilku firm zagranicznych, ale przystosowując pokazane tu modele można wyprodukować Coś wygodniejszego, bezpieczniejszego i tańszego. Prawo dopuszcza możliwość kierowania "4-kołowcami lekkimi" na podstawie prawa jazdy kategorii AM, a "motorowerów" osobom, które ukończyły 18 lat do roku 2012-go , nawet bez prawa jazdy .
Warunki tego, aby pojazd był motorowerem są następujące: ograniczenie prędkości do 45 km/h , mocy silnika do 4kW, masy do 270kg i , niestety, liczby kół do 3. Zaletą trójkołowości byłby niższy opór powietrza co jest ważne gdyż przy prędkościach rzędu 45 km/h opór powietrza stanowi ok połowę całkowitego. Poniżej wizualizacja,wstępna - gdyż projekt jest w toku.

Jeżeli ktoś ma obawy związane z ryzykiem używania pojazdów przez "bezprawojazdowców" to zwracam uwagę na to, że co prawda może wystąpić większa liczba stłuczek, ale z drugiej strony obecność takich pojazdów spowoduje uspokojenie ruchu. Chodzi zarówno o to, że swą obecnością i niezaszybką jazdą utrudnią piratom drogowym ich szaleństwa, ale również o to, że wiele osób może zrezygnować z "zabawy" związanej z uzyskaniem prawa jazdy kategorii B i dzięki zaspokojeniu swych potrzeb " motorowerem" o funkcjonalności samochodu zaniecha użycia "prawdziwego samochodu" ..i uniknie tym samym niebezpiecznych zachowań i bardzo ciężkich wypadków.